سک (SEC) چیست؟

سک (SEC) چیست؟

کمیسیون بورس و اوراق بهادار (Securities & Exchange Commission) یک نهاد ائتلافی در آمریکا می‌باشد که در سال ۱۹۳۴ تاسیس شد. هدف از تاسیس این نهاد اجرای قوانین در خصوص اوراق بهادار در آمریکا، نظارت بر اوراق، بورس سهام ملی و همچنین، اختیار معاملات و دیگر بازارهای الکترونیکی اوراق این کشور است. این نهاد به شکل مستمر به رصد و تنظیم این بازارها می‌پردازد. جالب است بدانید که این کمیسیون دارای پنج کمیسر است که از طرف پرزیدنت مشخص شده‌اند و همچنین، مجلس سنا نیز، ایشان را مورد تایید قرار داده است.

مسئولیت های SEC

با وجود این که کمیسیون بورس و اوراق بهادار وظایف گسترده‎‌ای دارد ولی اگر بخواهیم مسئولیت اصلی این کمیسیون را به طور خلاصه بیان کنیم، موارد زیر را برمی‌شماریم:

  • تشویق بازار بورس، اوراق و دیگر بازارهای مالی جه شفاف سازی عملکرد
  • شناسایی موارد تخلف و مشکوک و اقدام برای متوقف ساختن آنها
  • برخورد قانونی با هر گونه تخلفی در بازار سرمایه

توجه داشته باشید که شرکت‌های بورسی آمریکا باید صورت‌های مالی خود را به این کمیسیون اعلام دارند. زیرا این نهاد، نقش کنترلی بازار را بر عهده دارد. صورت‌های مالی به جهت شفاف سازی در سایت رسمی sec.govقرار می‌گیرد. در حال حاضر، مدیر عامل اجرایی این کمیسیون آقای استفان ایوکیون می‌باشد.

ساختار سازمانی SEC

ساختار سازمانی کمیسسون بورس و اوراق بهادار از پنج مسئول مختلف در ساختار سازمانیش تشکیل شده است که هر یک وظیفه و مسئولیت مرتبطی دارد. مسئول مالی شرکت در زمینه فرآیندهای انتشار شرکت‌های سهامی خاص فعالیت می‌کند.مسئول بخش مدیریت سرمایه‌گذاری در زمینه حمایت از اشخاص حقوقی و گروه‌های سرمایه‌گذار، به صورت سه ماهه گزارش‌دهی صادرکنندگان را انجام می‌دهد.

مسئول بخش اجرایی به کنترل قوانینی می‌پردازد که توسط صادرکنندگان و شرکت‌ کنندگان حرفه‌ای بازار صورت می‌پذیرد. مسئول بخش تجارت و بازار به نظارت بر بازار، معامله‌گران اوراق بهادار و بورس کالا و مجوزهای ایشان می‌پردازد و سپس باید به فعالیت گزارش‌دهی و افشای اطلاعات به صورت سه ماهه بپردازد. مسئول تحلیل اقتصادی و ریسک در زمینه تجزیه و تحلیل وضعیت اقتصادی فعلی، تدوین استراتژی‌هایی برای توسعه بازار اوراق بهادار از جمله نوآوری‌های مختلف مالی فعالیت می‌کند.


برچسب ها: ربات آربیتراژ و ربات آربیتراژ قطعا سودده و ربات آربیتراژ گودا و ربات آربیتراژ قودا و ربات آربیتراژ ghooda , ثبت نام ربات آربیتراژ و سفارش ساخت ربات فارکس و ساخت ربات معامله گر بورس و ساخت ربات معاملاتی و طراحی ربات تریدر و ربات فارکس رایگان و برنامه نویسی ربات فارکس و آموزش ساخت اکسپرت فارکس و ساخت ربات معامله گر با پایتون و دانلود ربات معامله گر فارکس و خرید ربات تریدر فارکس و ربات فارکس خودکار و ربات معامله گر بورس رایگان و آموزش ساخت ربات معامله گر فارکس و دانلود ربات معامله گر بورس ایران و ربات معامله گر آلپاری و ربات فارکس برای اندروید و ربات سود ده فارکس و ربات سود ده بورس ایران و اکسپرت سود ده فارکس و اکسپرت سود ده بورس ایران


در شکل زیر ساختار این سازمان را می‌بینید. توجه داشته باشید که طبق قوانین سیاسی امکان فعالیت بیشتر از ۳ نفر از ۵ نفر در یک حزب قانونی نیست. هر کدام از اعضا در طول مدت ۵ سال فعالیت دارند و اگر هنوز عضو جدیدی مشخص نشده باشد حداکثر ۱۸ ماه دیگر می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. این سازمان دارای ۲۳ دفتر می‌باشد.

شکل ساختار سازمانی SEC

نظارت بر اجرای قوانین مهم تاریخی 

به جز قانون بورس که در سال ۱۹۳۴ میلادی، به تشکیل کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا منجر شد، این نهاد بر روی اجرای قوانین مهم دیگری که در ارتباط با بازار اوراق بهادار آمریکا بوده، فعالیت داشته است. در زیر برخی از مهم‌ترین قوانین اجرا شده ذکر شده است:

  • قانون اوراق بهادار ۱۹۳۳
  • قانون عهدنامه امین ۱۹۳۹
  • قانون مشاوران سرمایه‌گذاری ۱۹۴۰
  • قانون ساربنز-آکسلی ۲۰۰۲
  • قانون اصلاح وال‌استریت و حفاظت مصرف‌کننده ۲۰۱۰ (به قانون دود-فرانک معروف است.)

خبرهای جدید از SEC پیرامون ارزهای دیجیتال 

به تازگی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال را مورد بررسی خود قرار داده است. قبلا این نهاد در ارتباط با عرضه اولیه سکه، فراخوانی‌هایی برای حضور در دادگاه برای شرکت‌های مظنون به نقض قوانین اوراق بهادار و مشارکت در عرضه اولیه سکه انجام داده بود. طبق ادعای کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تحقیقات زیادی در ارتباط با ارزهای دیجیتال در حال انجام است، همچنین قوانینی پیرامون ثبت قانونی صرافی‌های ارزهای دیجیتال توسط این نهاد صادر شده است. جالب است بدانید که ارزهای دیجیتال در این نهاد از نوع «اوراق بهادار» تعریف شده‌اند و توکن نوعی کالا، دارایی و پول به حساب می‌آید.

کلام آخر

در این مقاله با SEC یا کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا آشنا شدیم. مسئولیت‌های این کمیسیون را بیان کردیم. در مورد ساختار سازمانی SEC توضیحاتی را بیان نمودیم و همچنین نظارت بر اجرای قوانین مهم تاریخی را که توسط این سازمان انجام شده است، برشمردیم و در آخر خبرهای جدید پیرامون ارز دیجیتال در رابطه با این کمیسیون را عنوان کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *