اهمیت روانشناسی در بازارهای مالی و بورس

اهمیت روانشناسی در بازارهای مالی و بورس

غالبا افراد زیادی در بازار فارکس وجود دارند که به رغم استفاده از تکنیکهای صحیح در جهت انجام معاملات خود، کارنامه موفقی در پایان سال از خود بجای نمی گذارند و یا حتی پس از ضررهای متوالی دچار آسیب های شدید روحی و فکری می گردند. کلید این معما را می توان در شناخت و از همه مهمتر، اجرای قوانین بدیهی روانشناسی معامله دانست. از اینروقصد داریم تا مفصلا به توضیح در رابطه با روانشناسی حاکم بر بازار، معاملات و از همه مهمتر روانشناسی حالات شخص معامله گر در مواجهه با ضررهای احتمالی و راهکارهای عملی در این رابطه بپردازیم.


برچسب ها: ربات آربیتراژ و ربات آربیتراژ قطعا سودده و ربات آربیتراژ گودا و ربات آربیتراژ قودا و ربات آربیتراژ ghooda , ثبت نام ربات آربیتراژ و سفارش ساخت ربات فارکس و ساخت ربات معامله گر بورس و ساخت ربات معاملاتی و طراحی ربات تریدر و ربات فارکس رایگان و برنامه نویسی ربات فارکس و آموزش ساخت اکسپرت فارکس و ساخت ربات معامله گر با پایتون و دانلود ربات معامله گر فارکس و خرید ربات تریدر فارکس و ربات فارکس خودکار و ربات معامله گر بورس رایگان و آموزش ساخت ربات معامله گر فارکس و دانلود ربات معامله گر بورس ایران و ربات معامله گر آلپاری و ربات فارکس برای اندروید و ربات سود ده فارکس و ربات سود ده بورس ایران و اکسپرت سود ده فارکس و اکسپرت سود ده بورس ایران


چه عواملی باعث ایجاد تغييرات در نرخ ارز یک کشور در مقابل ارزهای دیگر می گردد ؟

شاید جواب، عرضه و تقاضای موجود در بازار برای آن ارز خاص باشد. اما پاسخ این سوال به زبان فاندامنتال عبارتست از : نوع تمایلات و احساس معامله گران در مورد آن ارز خاص، البته مسئله مهمتر آنست که، چه عواملی باعث تحت تاثیر قرار گرفتن این احساسات در نزد معامله گران می گردد ؟ و اصولا این احساسات منجر به ایجاد چه نوع نوساناتی در بازار خواهد شد ؟

از دو مکتب تحليل فنى ( technical analysis ) و بنیادگرایی ( fundamental analysis )، می توان برای انجام معامله صحیح و بموقع در بازار استفاده نمود که در این بین نیز، مکتب تحلیلی تکنیکال از طرفداران بیشتری در سطح دنیا برخوردار است. علاوه بر این، استفاده از اندیکاتورهای تکنیکال، روشی مطمئنتر برای انجام معاملات خواهد بود چرا که تمامی معامله گران در سرتاسر دنیا از نمودارها ( charts ) و اندیکاتورهای استاندارد و مشابه برای پیش بینی روند قیمت هر ارز در مقابل ارز دوم استفاده می کنند که باعث ایجاد نوعی اتفاق نظر نسبی در مورد روند و در نتیجه انجام معاملاتی شبیه به هم در سرتاسر دنیا می گردد.

بطور مثال : چنانچه در یکی از اندیکاتورها مانند MACD و یا MA شاهد ایجاد خرید ( buy ) در جفت GBP / USD باشیم، همانند ما بسیاری دیگر نیز این سیگنال را مشاهده و بر اساس آن اقدام به خرید خواهند کرد. که بعلت این تقاضای بالا، نرخ پوند افزایش خواهد داشت و مانند این حالت نیز تمایل اکثر معامله گران در سطح دنیا به حفظ قیمت پایینتر از خط resistance می باشد چون این خط نیز تقریبا در یک نرخ رسم می شود. با این وجود اعلام یک خبر نابهنگام اقتصادی یا سیاسی  می تواند تمامی پیش بینی ها در این رابطه را بی اثر کند

نکته دیگر آنکه بازار اغلب حتی قبل از اینکه یک شاخص مهم اقتصادی منتشر گردد، از خود واکنش نشان می دهد که این دقیقا به علت تصمیم گیری و معامله بیش از موعد بسیاری از معامله گران کوتاه مدت و میان مدت بر اساس پیش بینی های خود می باشد. اما بدنبال انتشار اخبار مربوط به شاخص، ممکن است آمار اعلام شده موافق و یا مخالف آنچه پیش بینی شده است باشد. در این حالت، شاهد تصحیح روند حرکت بازار بسمت خبر اعلام شده خواهیم بود

همیشه مواظب تیکهای خطرناکی باشید که قبل از آغاز روند اصلی، در پی انجام معاملات پیش از موعد و برگشت قیمت به علت بسته شدن آن معاملات در حال سود آنها، بوجود می آید. چون براحتی می تواند باعث فعال شدن یک یا هر دو سفارشات ( entry orders ) شما در بازار گردد. برای حل این مشکل بایستی دقیقا اندکی قبل از اعلام شاخص، نسبت به نهایی کردن سفارشات  اقدام کنید.

با توجه به اختلاف بسیاری از معامله گران در سطح دنیا بر سر استفاده از یکی از روشهای تحلیل برای انجام معاملات خود (هر چند که اکثر معامله گران از نوع تکنیکال می باشند )بایستی به این نکته توجه کنید که هرچند معامله گری از نوع تکنیکال هستید، اما عدم اطلاع از مفاهيم تحليل فاندامنتال، می تواند ضررهای ناگهانی و بزرگی را به شما تحمیل کند. بطوریکه معمولا اکثر نوسانات شديد لحظه ای و طولانی مدت در این بازار ناشی از اعلام اخبار اقتصادی و سیاسی می باشد بنابرین پیشنهاد می گردد تا همیشه در هنگام معامله از یک سرویس خبری Online مانند خبر گزاری تلویزیونی Bloomberg و یا سایت اینترنتی خبرگزاری رویتر، بصورت مداوم استفاده کنید. زیرا کوچکترین خبرهایی در رابطه با بمب گذاریها و اعمال تروریستی در مراکز مهم جهان می تواند به نوسانات بسیار بزرگ بر خلاف آنچه شما در اندیکاتورهای خود می بینید، منجر شود.

و نکته دیگر آنکه در کسب اطلاع از خبرگزاری ها، به شایعات منتشره در خبرگزاریها توجه کنید. بعضی اوقات برخی از گروههای مالی و شرکتها برای بسته شدن معاملات بزرگان در نرخی بهتر ( در بازار Future ، اقدام به انتشار اخباری اغراق آمیز و با به کار بردن تکنیکهای روانی می کنند تا به اهداف کوتاه  مدت مالی خود برسند که طبیعتا نمی تواند مبنای صحیحی برای معامله کردن توسط معامله گران دیگر باشد

این را به خاطر داشته باشید که بازار تنها به اخبار واقعی در رابطه با او ضاع مالی دولتها و شرکتها عکس العمل شدیدی نشان خواهد داد که البته پس از مدتی نیز روندهای ایجاد شده در پی اعلام این اخبار به روند منظم رفت و برگشتی تبدیل می شود. ( حرکت قیمت بین خطوط Support و resistance )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *